Vishay/Dale RER70F8331PCSL
RER70F8331PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F8331PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 8.33K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F8331PCSL.pdf
Availability of RER70F8331PCSL
QUANTITY
RER70F8331PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F8331PCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F8331PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F8331PCSL
Related LinksRER70F8, RER70F8331PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F8331PCSL Details Description
Related parts for RER70F8331PCSL
DIODE ZENER 18V 5W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 500MA SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM TOP TOOL HAR-BUS HM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 40W datasheet.pdf