Vishay/Dale RER70F8331PCSL
RER70F8331PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F8331PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.33K OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F8331PCSL.pdf
Availability of RER70F8331PCSL
QUANTITY
RER70F8331PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F8331PCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F8331PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.33k
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F8331PCSL
Related LinksRER70F8, RER70F8331PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F8331PCSL Details Description
Related parts for RER70F8331PCSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT PAR 250KSPS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
STAMP PAD-8 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W SMBG datasheet.pdf