Vishay/Dale RER70F86R6RCSL
RER70F86R6RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F86R6RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 86.6 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F86R6RCSL.pdf
Availability of RER70F86R6RCSL
QUANTITY
RER70F86R6RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F86R6RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F86R6RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F86R6RCSL
Related LinksRER70F8, RER70F86R6RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F86R6RCSL Details Description
Related parts for RER70F86R6RCSL
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO15 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.6MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 21POS datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 2512 datasheet.pdf