Vishay/Dale RER70F8R25RCSL
RER70F8R25RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F8R25RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F8R25RCSL.pdf
Availability of RER70F8R25RCSL
QUANTITY
RER70F8R25RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F8R25RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F8R25RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F8R25RCSL
Related LinksRER70F8, RER70F8R25RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F8R25RCSL Details Description
Related parts for RER70F8R25RCSL
MOSFET N-CH 500V 55A PLUS247 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 470MA 804 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
LED WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf