Vishay/Dale RER70F8R66MCSL
RER70F8R66MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70F8R66MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F8R66MCSL.pdf
Availability of RER70F8R66MCSL
QUANTITY
RER70F8R66MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F8R66MCSL
Internal Part NumberEIS-RER70F8R66MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F8R66MCSL
Related LinksRER70F8, RER70F8R66MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F8R66MCSL Details Description
Related parts for RER70F8R66MCSL
AC/DC CONVERTER -54.5V 1300W datasheet.pdf
IC 3.06V W/PB 5% SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ECONOMY CABLE TIE, HOOK & LOOP, datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO213AB datasheet.pdf