Vishay/Dale RER70F90R9RC02
RER70F90R9RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F90R9RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 90.9 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F90R9RC02.pdf
Availability of RER70F90R9RC02
QUANTITY
RER70F90R9RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F90R9RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F90R9RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F90R9RC02
Related LinksRER70F9, RER70F90R9RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F90R9RC02 Details Description
Related parts for RER70F90R9RC02
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 14SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 1POS BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf