Vishay/Dale RER70F95R3RC02
RER70F95R3RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70F95R3RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70F95R3RC02.pdf
Availability of RER70F95R3RC02
QUANTITY
RER70F95R3RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70F95R3RC02
Internal Part NumberEIS-RER70F95R3RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70F95R3RC02
Related LinksRER70F9, RER70F95R3RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70F95R3RC02 Details Description
Related parts for RER70F95R3RC02
FIXED IND 39NH 100MA 1.72 OHM datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 4X7 OVER RANGE +/-1 GRN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf