Vishay/Dale RER70FR100RCSL
RER70FR100RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR100RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR100RCSL.pdf
Availability of RER70FR100RCSL
QUANTITY
RER70FR100RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR100RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR100RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR100RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR100RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR100RCSL Details Description
Related parts for RER70FR100RCSL
SCR 25A 40MA 600V D2PAK datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 77" 15A 12OUT 6'C datasheet.pdf
PANEL STEEL 46.2X22.2" WHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 48-UFQFPN datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 3.0, Super Speed 9 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf