Vishay/Dale RER70FR140RCSL
RER70FR140RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR140RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.14 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR140RCSL.pdf
Availability of RER70FR140RCSL
QUANTITY
RER70FR140RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR140RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR140RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.14
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR140RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR140RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR140RCSL Details Description
Related parts for RER70FR140RCSL
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED 7-SEG DUAL CA RED RHDP .56" datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN24K/MC26F/MDN24K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CARD GUIDE HORZ 3.5X0.078" BLK datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf