Vishay/Dale RER70FR470RCSL
RER70FR470RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR470RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.47 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR470RCSL.pdf
Availability of RER70FR470RCSL
QUANTITY
RER70FR470RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR470RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR470RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR470RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR470RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR470RCSL Details Description
Related parts for RER70FR470RCSL
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.5MM datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 16 POS FLASH datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
GT 4C 4#4 PIN RECP JAM datasheet.pdf
+5 V Low Power RS-485 PROFIBUS Transceiver IC datasheet.pdf