Vishay/Dale RER70FR499RCSL
RER70FR499RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR499RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR499RCSL.pdf
Availability of RER70FR499RCSL
QUANTITY
RER70FR499RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR499RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR499RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR499RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR499RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR499RCSL Details Description
Related parts for RER70FR499RCSL
IC DRIVER TWISTED 350MHZ 20QFN datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 100POS datasheet.pdf