Vishay/Dale RER70FR500RCSL
RER70FR500RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR500RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR500RCSL.pdf
Availability of RER70FR500RCSL
QUANTITY
RER70FR500RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR500RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR500RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR500RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR500RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR500RCSL Details Description
Related parts for RER70FR500RCSL
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 28V datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 10ppm 10pF 70 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CHOKE CAN-BUS 2200.0UH 500MA datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
BOX ALUMINUM BLUE 3"L X 2.63"W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf