Vishay/Dale RER70FR511RC02
RER70FR511RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR511RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.511 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR511RC02.pdf
Availability of RER70FR511RC02
QUANTITY
RER70FR511RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR511RC02
Internal Part NumberEIS-RER70FR511RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR511RC02
Related LinksRER70FR, RER70FR511RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR511RC02 Details Description
Related parts for RER70FR511RC02
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 11POS SMD TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD123W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 120W datasheet.pdf