Vishay/Dale RER70FR619RCSL
RER70FR619RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR619RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.619 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR619RCSL.pdf
Availability of RER70FR619RCSL
QUANTITY
RER70FR619RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR619RCSL
Internal Part NumberEIS-RER70FR619RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR619RCSL
Related LinksRER70FR, RER70FR619RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR619RCSL Details Description
Related parts for RER70FR619RCSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
COVER 54X2.2X24.3MM GRAY datasheet.pdf
63 WAY MALE 90 DEG CONN datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 P BY RECP datasheet.pdf
100UF 250V 16X95 105C AXI datasheet.pdf