Vishay/Dale RER70FR715RC02
RER70FR715RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER70FR715RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.715 OHM 1% 20W
Datasheet Download
RER70FR715RC02.pdf
Availability of RER70FR715RC02
QUANTITY
RER70FR715RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER70FR715RC02
Internal Part NumberEIS-RER70FR715RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height0.561" (14.25mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER70FR715RC02
Related LinksRER70FR, RER70FR715RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER70FR715RC02 Details Description
Related parts for RER70FR715RC02
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED OR 12V WIRE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf