Vishay/Dale RER75F10R0RCSL
RER75F10R0RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F10R0RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F10R0RCSL.pdf
Availability of RER75F10R0RCSL
QUANTITY
RER75F10R0RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F10R0RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F10R0RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F10R0RCSL
Related LinksRER75F1, RER75F10R0RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F10R0RCSL Details Description
Related parts for RER75F10R0RCSL
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V/2.8V 10MLF datasheet.pdf
PROCRIMP HT & DIE BNC TNC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 14POS R/A SHRD datasheet.pdf
ANT EXT ARISTOTLE RFA-02-5-F7H1 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 56MM datasheet.pdf