Vishay/Dale RER75F1152RC02
RER75F1152RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1152RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 11.5K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1152RC02.pdf
Availability of RER75F1152RC02
QUANTITY
RER75F1152RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1152RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F1152RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1152RC02
Related LinksRER75F1, RER75F1152RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1152RC02 Details Description
Related parts for RER75F1152RC02
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.8V SGL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TXRX SINGLE WIRE CAN 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 120W 12V 10A datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BP 1808 datasheet.pdf