Vishay/Dale RER75F1800RCSL
RER75F1800RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1800RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 180 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1800RCSL.pdf
Availability of RER75F1800RCSL
QUANTITY
RER75F1800RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1800RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F1800RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1800RCSL
Related LinksRER75F1, RER75F1800RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1800RCSL Details Description
Related parts for RER75F1800RCSL
IC 8051 MCU 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SSOP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf