Vishay/Dale RER75F1802RCSL
RER75F1802RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1802RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 18K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1802RCSL.pdf
Availability of RER75F1802RCSL
QUANTITY
RER75F1802RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1802RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F1802RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1802RCSL
Related LinksRER75F1, RER75F1802RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1802RCSL Details Description
Related parts for RER75F1802RCSL
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC QUAD 2-1 DATASELCT/MUX 16SOIC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A 83W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf