Vishay/Dale RER75F1R00PCSL
RER75F1R00PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F1R00PCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F1R00PCSL.pdf
Availability of RER75F1R00PCSL
QUANTITY
RER75F1R00PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F1R00PCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F1R00PCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F1R00PCSL
Related LinksRER75F1, RER75F1R00PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F1R00PCSL Details Description
Related parts for RER75F1R00PCSL
XFRMR FOR LOGIC 80C24 CS 16SOP datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 76VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf