Vishay/Dale RER75F20R0PC02
RER75F20R0PC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F20R0PC02
Brief Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F20R0PC02.pdf
Availability of RER75F20R0PC02
QUANTITY
RER75F20R0PC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F20R0PC02
Internal Part NumberEIS-RER75F20R0PC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F20R0PC02
Related LinksRER75F2, RER75F20R0PC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F20R0PC02 Details Description
Related parts for RER75F20R0PC02
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
PHOTODIODE UV 100.2MM SQ TO-8 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP40S/AE40G/CDP40S datasheet.pdf
DIE SET (SET OF 2) datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf