Vishay/Dale RER75F2430RC02
RER75F2430RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2430RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 243 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2430RC02.pdf
Availability of RER75F2430RC02
QUANTITY
RER75F2430RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2430RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F2430RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2430RC02
Related LinksRER75F2, RER75F2430RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2430RC02 Details Description
Related parts for RER75F2430RC02
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MICRO 9C S 18" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 25A SO8FL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.82 OHM 1% 250W datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf