Vishay/Dale RER75F2430RC02
RER75F2430RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2430RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 243 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2430RC02.pdf
Availability of RER75F2430RC02
QUANTITY
RER75F2430RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2430RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F2430RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2430RC02
Related LinksRER75F2, RER75F2430RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2430RC02 Details Description
Related parts for RER75F2430RC02
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CONTACT 16-20AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf