Vishay/Dale RER75F2610RCSL
RER75F2610RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2610RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 261 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2610RCSL.pdf
Availability of RER75F2610RCSL
QUANTITY
RER75F2610RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2610RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F2610RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2610RCSL
Related LinksRER75F2, RER75F2610RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2610RCSL Details Description
Related parts for RER75F2610RCSL
IDC CABLE - MKS16K/MC16M/MPR16K datasheet.pdf
TRISIL 100A 230V BIDIRECT SMB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 487K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf