Vishay/Dale RER75F2741MCSL
RER75F2741MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F2741MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 2.74K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F2741MCSL.pdf
Availability of RER75F2741MCSL
QUANTITY
RER75F2741MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F2741MCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F2741MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F2741MCSL
Related LinksRER75F2, RER75F2741MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F2741MCSL Details Description
Related parts for RER75F2741MCSL
TRANS NPN/PNP 25V 0.2A SOT363 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS 5.08MM PCB HORIZ datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER 868.6MHZ SM3838-8 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf