Vishay/Dale RER75F3402MCSL
RER75F3402MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F3402MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 34K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F3402MCSL.pdf
Availability of RER75F3402MCSL
QUANTITY
RER75F3402MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F3402MCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F3402MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F3402MCSL
Related LinksRER75F3, RER75F3402MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F3402MCSL Details Description
Related parts for RER75F3402MCSL
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
IC RECEIVER 3.3V LVDS HS 14TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND GREEN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf