Vishay/Dale RER75F35R7RC02
RER75F35R7RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F35R7RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 35.7 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F35R7RC02.pdf
Availability of RER75F35R7RC02
QUANTITY
RER75F35R7RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F35R7RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F35R7RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F35R7RC02
Related LinksRER75F3, RER75F35R7RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F35R7RC02 Details Description
Related parts for RER75F35R7RC02
IDC CABLE-ASS64A/ AE64M / APR64A datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC14S/AE14G/HSC14S datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 1700V 200A 695W D1 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf