Vishay/Dale RER75F38R3MCSL
RER75F38R3MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F38R3MCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 38.3 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F38R3MCSL.pdf
Availability of RER75F38R3MCSL
QUANTITY
RER75F38R3MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F38R3MCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F38R3MCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F38R3MCSL
Related LinksRER75F3, RER75F38R3MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F38R3MCSL Details Description
Related parts for RER75F38R3MCSL
TRANS PNP DARL 60V 10A TO220AB datasheet.pdf
Connector Header 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 6 POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOD 120V 3"X3" 8W SQ 900LM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf