Vishay/Dale RER75F4021RCSL
RER75F4021RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F4021RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.02K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F4021RCSL.pdf
Availability of RER75F4021RCSL
QUANTITY
RER75F4021RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F4021RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F4021RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F4021RCSL
Related LinksRER75F4, RER75F4021RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F4021RCSL Details Description
Related parts for RER75F4021RCSL
CONN TERM MALE 20-22AWG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.4MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
7W 2X 24V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
CARD GUIDE COND INSERT 4" NAT datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf