Vishay/Dale RER75F4021RCSL
RER75F4021RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F4021RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4.02K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F4021RCSL.pdf
Availability of RER75F4021RCSL
QUANTITY
RER75F4021RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F4021RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F4021RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F4021RCSL
Related LinksRER75F4, RER75F4021RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F4021RCSL Details Description
Related parts for RER75F4021RCSL
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD IPM L-SERIES 1200V 75A datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN EUROBLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
SLUG RAMP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf