Vishay/Dale RER75F40R2MCSL
RER75F40R2MCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F40R2MCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F40R2MCSL.pdf
Availability of RER75F40R2MCSL
QUANTITY
RER75F40R2MCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F40R2MCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F40R2MCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F40R2MCSL
Related LinksRER75F4, RER75F40R2MCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F40R2MCSL Details Description
Related parts for RER75F40R2MCSL
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 240MA 1.43 OHM datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL B datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf