Vishay/Dale RER75F4420RC02
RER75F4420RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F4420RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 442 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F4420RC02.pdf
Availability of RER75F4420RC02
QUANTITY
RER75F4420RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F4420RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F4420RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F4420RC02
Related LinksRER75F4, RER75F4420RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F4420RC02 Details Description
Related parts for RER75F4420RC02
JUMPER-H1500TR/A3049W/X 3" datasheet.pdf
MARKER PLASTIC CABLE WITH TIE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2A TSMT5 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB 40QFN datasheet.pdf
LABEL LPAX BEATS PER MINUTE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf