Vishay/Dale RER75F4991PCSL
RER75F4991PCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F4991PCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 4.99K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F4991PCSL.pdf
Availability of RER75F4991PCSL
QUANTITY
RER75F4991PCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F4991PCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F4991PCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F4991PCSL
Related LinksRER75F4, RER75F4991PCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F4991PCSL Details Description
Related parts for RER75F4991PCSL
MOSFET N-CH 100V 1.67A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER DUAL HS 14-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ADAPTER FOR 50X25MM CUTOUT FOR C datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf