Vishay/Dale RER75F5111RC02
RER75F5111RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F5111RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 5.11K OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F5111RC02.pdf
Availability of RER75F5111RC02
QUANTITY
RER75F5111RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F5111RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F5111RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F5111RC02
Related LinksRER75F5, RER75F5111RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F5111RC02 Details Description
Related parts for RER75F5111RC02
RES SMD 324K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN JACK LONG FRAME PHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ML PWR CONTACT PREMATE CRIMP 20A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf