Vishay/Dale RER75F5900RC02
RER75F5900RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75F5900RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 590 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F5900RC02.pdf
Availability of RER75F5900RC02
QUANTITY
RER75F5900RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F5900RC02
Internal Part NumberEIS-RER75F5900RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F5900RC02
Related LinksRER75F5, RER75F5900RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F5900RC02 Details Description
Related parts for RER75F5900RC02
SWITCH FS M3 PLUNGER SILVER RA datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 5.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf