Vishay/Dale RER75F5R49RCSL
RER75F5R49RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F5R49RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 5.49 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F5R49RCSL.pdf
Availability of RER75F5R49RCSL
QUANTITY
RER75F5R49RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F5R49RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F5R49RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F5R49RCSL
Related LinksRER75F5, RER75F5R49RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F5R49RCSL Details Description
Related parts for RER75F5R49RCSL
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF4-AH56-H datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 25A GBPC-T/W datasheet.pdf
RES 17.36K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
KIT DEV RF 490MHZ 20DBM DIRECT datasheet.pdf
OSC MEMS 26.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf