Vishay/Dale RER75F93R1RCSL
RER75F93R1RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75F93R1RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 93.1 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75F93R1RCSL.pdf
Availability of RER75F93R1RCSL
QUANTITY
RER75F93R1RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75F93R1RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75F93R1RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75F93R1RCSL
Related LinksRER75F9, RER75F93R1RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75F93R1RCSL Details Description
Related parts for RER75F93R1RCSL
SENS PRESSURE 7.25 PSI MAX MPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 4-SOP datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP DUAL D POS 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf