Vishay/Dale RER75FR140RC02
RER75FR140RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR140RC02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.14 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR140RC02.pdf
Availability of RER75FR140RC02
QUANTITY
RER75FR140RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR140RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR140RC02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.14
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR140RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR140RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR140RC02 Details Description
Related parts for RER75FR140RC02
IC OPAMP VFB 325MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC 10BIT 164KSPS ADC P/O 24-SOIC datasheet.pdf
IC POE 802.3AF PD W/REG 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 90A AC/DC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 150MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf