Vishay/Dale RER75FR221RCSL
RER75FR221RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR221RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.221 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR221RCSL.pdf
Availability of RER75FR221RCSL
QUANTITY
RER75FR221RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR221RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR221RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR221RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR221RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR221RCSL Details Description
Related parts for RER75FR221RCSL
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DSUB 9 M NMB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS 7.50MM NAT datasheet.pdf
FIXED IND 23UH 700MA 730 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM TNCM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf