Vishay/Dale RER75FR310RC02
RER75FR310RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR310RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.31 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR310RC02.pdf
Availability of RER75FR310RC02
QUANTITY
RER75FR310RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR310RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR310RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.31
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR310RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR310RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR310RC02 Details Description
Related parts for RER75FR310RC02
REGULATOR 5V 2A 3PSIP HORZ datasheet.pdf
CABLE IEEE1394FIREWIRE 6M-4M 15' datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf