Vishay/Dale RER75FR442RC02
RER75FR442RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR442RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.442 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR442RC02.pdf
Availability of RER75FR442RC02
QUANTITY
RER75FR442RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR442RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR442RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.442
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR442RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR442RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR442RC02 Details Description
Related parts for RER75FR442RC02
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 390MA 750 MOHM datasheet.pdf
TRANSFORMR WE-CST 3000UH 10A SMD datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 5000' datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf