Vishay/Dale RER75FR475RC02
RER75FR475RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR475RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.475 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR475RC02.pdf
Availability of RER75FR475RC02
QUANTITY
RER75FR475RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR475RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR475RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR475RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR475RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR475RC02 Details Description
Related parts for RER75FR475RC02
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A D2PAK datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 55A 660V PNL MNT datasheet.pdf
IC DIGITL MULTIPHASE CTRLR 48QFN datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 22POS datasheet.pdf
IC SW SRL RAPIDIO 5PORT 324BGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 13A 125V datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf