Vishay/Dale RER75FR487RCSL
RER75FR487RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR487RCSL
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 0.487 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR487RCSL.pdf
Availability of RER75FR487RCSL
QUANTITY
RER75FR487RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR487RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR487RCSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRER Series MIL-PRF-39009 Resistors
Standard Package5
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39009, RER75
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.487
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR487RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR487RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR487RCSL Details Description
Related parts for RER75FR487RCSL
IC GATE XOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LED DVR 40-DIP datasheet.pdf
IC MLVDS TXRX 8CH 1/2DUP 64TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11.6VC SOD523 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
TAG ID RATINGS 5.75"X3" BK/RD/WT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf