Vishay/Dale RER75FR511RCSL
RER75FR511RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR511RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 0.511 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR511RCSL.pdf
Availability of RER75FR511RCSL
QUANTITY
RER75FR511RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR511RCSL
Internal Part NumberEIS-RER75FR511RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.511
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR511RCSL
Related LinksRER75FR, RER75FR511RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR511RCSL Details Description
Related parts for RER75FR511RCSL
PHOTOINTER OPIC SLOT 5.0MM W/CON datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
BRAIDED FIBERGLASS 1" 100' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 267K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 85A DO5 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 450V X7T 0805 datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf