Vishay/Dale RER75FR887RC02
RER75FR887RC02 picture photo
Mfg. Part Number
RER75FR887RC02
Brief Description
RES CHAS MNT 0.887 OHM 1% 30W
Datasheet Download
RER75FR887RC02.pdf
Availability of RER75FR887RC02
QUANTITY
RER75FR887RC02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RER75FR887RC02
Internal Part NumberEIS-RER75FR887RC02
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.887
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER75FR887RC02
Related LinksRER75FR, RER75FR887RC02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER75FR887RC02 Details Description
Related parts for RER75FR887RC02
REG SW 12VIN 3.3V 16A VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 170 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 6POS .61M 16AWG datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf