Samtec, Inc. RF179-74SP3-72RP2-0254
RF179-74SP3-72RP2-0254 picture photo
Mfg. Part Number
RF179-74SP3-72RP2-0254
Manufacturer
Product Category
Coaxial Cables (RF)
Brief Description
CABLE ASSEM RG179 BNC TO MCX R/A
Datasheet Download
RF179-74SP3-72RP2-0254.pdf
Availability of RF179-74SP3-72RP2-0254
QUANTITY
RF179-74SP3-72RP2-0254 Order Process
Ship out your order
Specifications of RF179-74SP3-72RP2-0254
Internal Part NumberEIS-RF179-74SP3-72RP2-0254
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationRF179 Heat Shrink Length 17/Nov/2015
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyCoaxial Cables (RF)
SeriesTRUE75™ RF179
GenderMale to Male
StyleBNC to MCX
1st ConnectorBNC Male Plug
2nd ConnectorMCX Male Plug, Right Angle
Length10.00" (254.0mm)
Cable TypeRG-179
Impedance75 Ohm
Frequency - Max4GHz
ColorAmber
FeaturesShielded
Operating Temperature-55°C ~ 165°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RF179-74SP3-72RP2-0254
Related LinksRF179-74SP3, RF179-74SP3-72RP2-0254 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
RF179-74SP3-72RP2-0254 Details Description
Related parts for RF179-74SP3-72RP2-0254
CONN HDR 2MM MALE 1ROW RA 16POS datasheet.pdf
CAP ALUM 800UF 250V SCREW datasheet.pdf
PTH08T231WAST datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.96" - 5.16" datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 12POS datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf