| Internal Part Number | EIS-RF2001T3D | |
| Product Training Modules | Diodes Overview | |
| Featured Product | Fast Recovery Diodes | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Arrays | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 300V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220FN | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RF2001T3D | |
| Related Links | RF20, RF2001T3D Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor | |
 | 435470-5 | SWITCH DIP LEVER 1POS BLACK T/H | datasheet.pdf | |