| Internal Part Number | EIS-RF200PD1 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | RF200PD1 EOL 12/Nov/2015 | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Transceiver Modules | |
| Series | SNAP™ Network | |
| Packaging | Tray | |
| RF Family/Standard | 802.15.4 | |
| Protocol | - | |
| Modulation | - | |
| Frequency | 2.4GHz | |
| Data Rate | 2Mbps | |
| Power - Output | 15dBm | |
| Sensitivity | -103dBm | |
| Serial Interfaces | SPI, UART | |
| Antenna Type | Not Included, RP-SMA | |
| Memory Size | 128kB Flash, 58kB RAM | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Current - Receiving | 20mA | |
| Current - Transmitting | 80mA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |