Nichicon RF80G331MDN1
RF80G331MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RF80G331MDN1
Brief Description
CAP POLYMER 330UF 20% 4V T/H
Datasheet Download
RF80G331MDN1.pdf
Availability of RF80G331MDN1
QUANTITY
RF80G331MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RF80G331MDN1
Internal Part NumberEIS-RF80G331MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesF8
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RF80G331MDN1
Related LinksRF80G3, RF80G331MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RF80G331MDN1 Details Description
Related parts for RF80G331MDN1
DIP CABLE - CDP24S/AE24G/CDP24S datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER Z AXIS 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI Micro 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf