Artesyn Embedded Technologies RFB300-24S12-R5Y
RFB300-24S12-R5Y picture photo
Mfg. Part Number
RFB300-24S12-R5Y
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 24VIN 12VOUT
Datasheet Download
RFB300-24S12-R5Y.pdf
Availability of RFB300-24S12-R5Y
QUANTITY
RFB300-24S12-R5Y Order Process
Ship out your order
Specifications of RFB300-24S12-R5Y
Internal Part NumberEIS-RFB300-24S12-R5Y
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRFB300
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 17.2 ~ 13.2 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.39" L x 2.27" W x 0.50" H (60.7mm x 57.7mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RFB300-24S12-R5Y
Related LinksRFB300-2, RFB300-24S12-R5Y Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
RFB300-24S12-R5Y Details Description
Related parts for RFB300-24S12-R5Y
CONN SPADE SEALABLE #6 10-12AWG datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 4POS 30AU datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 96POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf